Rubriky
Informace

Pamětník ticha – ohlédnutí

V úterý 8. 11. 2016 pořádal Spolek pro kulturní činnost NoStraDivadlo v Modrém sále večer poezie Jana Skácela Pamětník ticha.  Pro jeho realizaci spojili své síly „nostradivadelníci“ se studenty novostrašeckého gymnázia a bývalými žáky LDO ZUŠ.

Texty ze sebraných spisů Jana Skácela pečlivě vybrala a seřadila Martina Černá, která připravila i hudební plán večera. Celková režie večera je také její zásluhou.

Skácelovy verše a prózy recitovali: Daniela Šteruská, Martina Černá, Kateřina Barochová, Tereza Valešová, Kateřina Nosková, Iva Vachková, Jonáš Vidra a Michal Drtina.

Ve voicebandu studentů gymnázia účinkovali: Adéla Srbová, Evelyn Kofroňová, Karolína Pavlíková, Karolína Pangrácová, Kateřina Nosková, Tereza Valešová, Karel Kučera, Michal Merunka,  Václav Moravec.

Zhudebněné texty Jana Skácela hráli a zpívali: Václav Moravec (klavír), Martina Černá (flétny a zpěv), Kateřina Nosková (zpěv a viola), Tereza Valešová, Evelyn Kofroňová a Karolína Pavlíková (zpěv).

Součástí večera bylo také vystoupení hosta, jednoho ze zakládajících členů NoStraDivadla, Michala Isteníka. K večeru se připojil on-line přednesem Sonetu jako talisman z divadelní šatny Městského divadla v Brně o přestávce generální zkoušky představení Zamilovaný Shakespeare. O fungující propojení Modrého sálu s Michalovou šatnou v Brně se postaral Miroslav Vachek.

Večer Pamětník ticha měl i symbolický rozměr. Byl věnován jako dárek k narozeninám a poděkování herci NoStraDivadla Václavu Stieberovi.  Václav byl prvním předsedou představenstva spolku a jeho spoluzakladatelem, podílel se na nejvýznamnějších nostradivadelních projektech (připomeňme alespoň inscenace Za světly ramp, 2003, Nangijala, země na opačné straně oblohy, 2006, a Hodina mezi psem a vlkem, 2012).  K jeho předchozím kulatinám uspořádalo NoStraDivadlo v roce 2006 Seifertovský večer, při kterém opět spojilo síly s gymnazisty.

Chtěli bychom poděkovat divákům v Modrém sále ZUŠ za neopakovatelnou atmosféru skácelovského večera, kterou se jim podařilo vytvořit. Recitovat, zpívat a hrát pro ně byla veliká radost.

Další poděkování patří paní Janě Jiráskové, která celý večer zdokumentovala a fotografie nám obratem zaslala.