Rubriky
Informace

Červnový host NoStraDivadla

Ve čtvrtek 7.6. od 19.00 v Modrém sále ZUŠ přivítáme lounský seniorský soubor Třetí věk. Po několikaleté pauze uvede v Novém Strašecí hru Analema, se kterou bude ve středu 13.6. reprezentovat Ústecký kraj na celostátní přehlídce divadel poezie Wolkrův Prostějov.

Divadelní soubor Třetí věk vznikl před deseti lety původně jako součást cyklu přednášek pro seniory v Městské knihovně v Lounech. Lektorka Renata Vordová však namísto přednášek o divadle vyzvala přihlášené dámy k aktivní účasti –  nazkoušely během necelého roku vlastní autorské divadlo Včera se mi zdálo… aneb Život ženy ve dvaceti minutách, které s nadhledem připomínalo „čas malin nezralých“ u všech aktérek; věnovalo se prvním milostným vztahům a dopracovalo se až k manželství. S jednoduchými rekvizitami dokázaly herečky zvednout publikum ze židlí a úspěch následoval úspěch. Na Wolkrově Prostějově získal soubor cenu diváka a doporučení do programu Jiráskova Hronova, kde také zaznamenal velký úspěch.

Následovaly další autorské hry – nejdříve A modrý z nebe byste nechtěli? Tato inscenace (2010) se vyrovnávala s dětstvím v padesátých letech, které každá z aktérek zažívala zcela jinak. Toto představení slavilo velký úspěch zejména na středních školách a často po něm následovala beseda, při níž herečky s odzbrojující upřímností odpovídaly na dotazy z řad diváků. V roce 2012 pak Stáří není pro zbabělce, při níž bilancovaly současný svůj život a zakončovaly ji pózováním v plavkách. V roce 2015 přišla jediná adaptace literárního díla namísto autorského divadla, Racek R. Bacha. Posledními inscenacemi  je zatím hra Analema (2016) a Minutové hry (2017).

Na úvod novostrašeckého setkání s divadlem Třetí věk Louny zazní krátká ukázka ze scénického čtení Minutové hry.

Anotace inscenace Analema

„Co chci ještě určitě stihnout? Jaké bylo mé osudové rozhodnutí v životě? Co tady po mně zůstane? Kdy je ten správný čas na bilancování?“
Takové a další otázky si klade soubor Třetí věk Louny ve své zcela autorské inscenaci s názvem Analema.

Obsazení:

Hana Dvořáková, Helena Hajná, Růžena Horáková, Věra Rucklová, Anna Šťastná,
Zinajda Tyburcová, Eva Venclíková.

Scénář: soubor a Renata Vordová

NoStraDivadelní vstupné činí 60 Kč na dospělého, 30 Kč pro studenta či seniora.